دسته‌بندی نشده

افزایش مصرف سوخت و دلایل آن

افزایش مصرف سوخت

در این مقاله، عوامل تاثیرگذار بر مصرف سوخت خودرو و دلایل افزایش مصرف سوخت را بررسی می کنیم.

مصرف سوخت خودرو علاوه بر عوامل خارجی از جمله دما و مسیر رانندگی به عملکرد داخلی وسیله نقلیه ( عوامل داخلی ) نیز بستگی دارد و مجموعه عوامل داخلی و عوامل خارجی بر بازده مصرف سوخت اتومبیل تاثیر می گذارند.

عوامل تاثیر گذار بر افزایش مصرف سوخت

هر یک از قطعات خودرو که بر مصرف سوخت تاثیر می گذارد، ممکن است عامل افزایش مصرف سوخت باشد. در ادامه مقاله، این قطعات را بررسی می کنیم.

افزایش مصرف سوخت

روغن

تعویض روغن در فواصل منظم و طی مسافت مشخص می تواند به کاهش مصرف سوخت کمک کند. روغن موتور قدیمی راندمان سوخت را کاهش می دهد و موجب افزایش مصرف سوخت می شود.

تعویض به موقع روغن موتور نه تنها مصرف سوخت را بهبود می بخشد، بلکه در زمان و هزینه نیز صرفه جویی می کند.

 

وزن اضافی

یکی از دلایل مصرف سوخت بالا هنگامی است که وسیله نقلیه، وزن زیادی را حمل می کند. با تحمیل وزن بیشتر، فشار بیشتری به موتور برای تولید نیروی کافی برای حرکت ایجاد و سوخت بیشتر مصرف می شود.

سنسور یا حسگر اکسیژن

سنسور اکسیژن به طور مستقیم بر مصرف سوخت تاثیر دارد، بنابراین، این قطعه را بررسی کنید تا تمیز باشد و به درستی کار کند. آلودگی یا گرفتگی سنسور اکسیژن موجب افزایش مصرف سوخت می شود.

انژکتور سوخت

انژکتور سوخت نیز به طور مستقیم بر مصرف سوخت تاثیر دارد، بنابراین، از تمیزی و عملکرد درست آن مطمئن شوید.

گرفتگی یا آلودگی فیلتر هوا

با فیلتر هوای تمیز، مصرف سوخت مناسبی خواهید داشت. آلودگی یا گرفتگی فیلتر هوا یکی از دلایل افزایش مصرف سوخت است.

کم یا زیاد بودن باد لاستیک ها

فشار باد لاستیک ها باید متعادل باشد که با فشارسنج قابل اندازه گیری است. کم باد یا پر باد بودن لاستیک ها مصرف سوخت را افزایش می دهد.

شمع های معیوب

شمع های فرسوده عامل دیگر مصرف سوخت بیش از حد است. از شمع های با کیفیت بالا ( شمع های ایریدیوم و پلاتینیوم ) استفاده کنید.

استفاده از دنده اشتباه

در خودروهای دارای گیربکس دستی، حتما از دنده صحیح و مناسب استفاده کنید. برای بارهای سنگین، در شروع حرکت اتومبیل یا در سرعت های پایین از دنده پایین تر و در سرعت های بیشتر، از دنده بالاتر استفاده کنید. به صدای موتور گوش دهید، درصورتیکه بیش از حد یا کم کار می کند، در حال هدر دادن گاز هستید.

تنظیم نبودن موتور خودرو

در صورتی که مصرف سوخت خودرو شما بیشتر شده است، باید موتور خودرو را بررسی کنید. در صورت تنظیم نبودن موتور، امکان افزایش مصرف سوخت وجود دارد. وجود هرگونه ایراد در بخش‌های مختلف موتور و محفظه احتراق باید در سریع ترین زمان ممکن رفع شود. اگر موتور تنظیم نباشد و در نتیجه افزایش مصرف سوخت صورت بگیرد، تأییدیه معاینه فنی به خودرو تعلق نخواهد گرفت.

وجود بار سنگین در خودرو

به‌ ازای هر ۴۵ کیلوگرم، حدود ۱ تا ۲ درصد به میزان مصرف سوخت اضافه خواهد شد. هر چه خودروی شما سبک‌تر باشد، در نتیجه مصرف سوخت کمتری دارد. پس صندوق عقب خود را چک کنید و وسایلی که به آنها نیاز ندارید را از صندوق عقب بردارید.

 نگه‌ داشتن پا روی پدال ترمز

با نگه داشتن پاهایتان روی پدال ترمز در هنگام توقف ها، حدود ۳۵ درصد به میزان مصرف سوخت خودروی شما اضافه خواهد شد. این حرکت در طولانی‌مدت، سبب فرسایش سریع لنت ترمز می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید خودرو را به حالت خلاص درآورده و ترمز دستی را بکشید.

تعویض نکردن فیلتر هوا

به موقع تعویض نکردن فیلتر هوا موجب می شود که موتور خودرو سخت‌تر کار کند؛ در نتیجه سوخت بیشتری هم استفاده می‌کند. زمان مناسب عوض کردن فیلتر هوا نیز در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *