دسته‌بندی نشده

بالا رفتن آمپر آب و دلایل آن

بالا رفتن آمپر آب

بالا رفتن آمپر آب در خودرو دلایل متعددی می تواند داشته باشد. موتور خودرو هنگام کار کردن، دمای بالایی دارد و با بالا رفتن دمای موتور، آمپر آب بالا می رود. در شرایطی که این درجه حرارت توسط سیستم خنک کننده کاهش نیابد به اجزای موتور آسیب می رساند.

دلایل بالا رفتن آمپر آب

در این مقاله، دلایل بالا رفتن آمپر آب را بررسی می کند.

بالا رفتن آمپر آب

خرابی سیستم خنک کننده خودرو

سیستم خنک کننده خودرو  از رسیدن گرما به موتور جلوگیری می کند. درصورتیکه سیستم خنک کننده خودرو ایراد داشته باشد، موتور داغ می کند و آمپر آب بالا می رود.

مشکل رادیاتور

رادیاتور بخشی از سیستم خنک کننده اتومبیل محسوب می شود و وظیفه خنک کردن مایع خنک کننده یا آب ‌رادیاتور را بر عهده دارد. درصورت خرابی رادیاتور، مایع خنک کننده به نقطه جوش می رسد و موتور داغ می کند.

خرابی شلنگ ها و تسمه های سیستم تهویه

خرابی شلنگ ها و تسمه هایی که قدرت را از موتور به سیستم تهویه می رسانند موجب بالا رفتن آمپر آب و داغ کردن موتور می شود.

کم بودن روغن موتور

روغن موتور با کاهش اصطکاک در بین اجزا و قطعات داخلی موتور و روان کردن آنها، دمای موتور اتومبیل را کنترل می کند. بنابراین، کم بودن روغن موتور با افزایش اصطکاک منجر به ایجاد گرمای بیش ‌از حد می شود که به خراب شدن موتور خودرو می انجامد.

مشکل ترموستات

ترموستات سیستم خنک کننده را تنظیم می کند و مانع از گرم شدن بیش از حد موتور می شود. علاوه بر گرم شدن بیش از حد موتور، نوسانات نامنظم دما و نشت مایع خنک کننده نیز از نشانه های دیگر خرابی ترموستات است.

مشکل پمپ آب

پمپ آب به جریان یافتن مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده خودرو کمک می کند. سیستم خنک کننده، گرما را از موتور جذب می کند و پمپ آب از طریق تسمه، گرما را به رادیاتور انتقال می دهد. هنگامی که رادیاتور، گرمای مایع خنک کننده را می گیرد، این مایع دوباره به موتور بازمی گردد و این گردش به همین رویه تکرار می شود. خراب شدن پمپ آب باعث داغ شدن بیش از حد موتور و بالا رفتن آمپر آب می شود.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *