دسته‌بندی نشده

بهترین زمان تعویض فیلتر هوا چه زمانی است؟

بسیاری از کارشناسان حوزه خودرو اعتقاد دارند که بهترین زمان تعویض فیلتر هوا برای مدل های مختلف با پیمودن 5 تا 10 هزار کیلومتر مسافت یا بعد از گذشت 12 ماه است.

تعویض کردن فیلتر هوا به بهبود عملکرد ماشین کمک می کند و همین مسئله باعث می شود تا توجه به زمان مناسب برای انجام این کار از اهمیت بالایی برخوردار باشد که براساس عوامل مختلفی تعیین خواهد شد.

چرا تعیین زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا مهم است؟

یکی از قطعات داخلی خودرو که به صورت دوره ای تعویض می شود، فیلتر هوا است که وظیفه جذب آلاینده های موجود در مسیر هوای ورودی به محفظه موتور را بر عهده دارد تا این ذرات مانع از عملکرد مناسب ماشین نشوند.

بر همین اساس باید بدانید که تعیین زمان تعویض فیلتر هوا یکی از ساده ترین راه هایی است که به شما کمک می کند تا از بروز مشکلات احتمالی که بر اثر رسیدن گرد و غبار به موتور ایجاد می شود، جلوگیری کنید.

البته باید این را در نظر بگیرید که در خودرو از 2 فیلتر هوا استفاده می شود که یکی از آن ها در مسیر ورودی کولر قرار دارد تا با دریافت ذرات ناخالصی موجود در محیط، هوایی باکیفیت را به داخل کابین انتقال دهد.

عدم توجه به زمان مناسب برای تعویض این قطعه با مسدود کردن مسیر ورودی هوا، روی موتور و سیستم خنک کننده تاثیرات منفی می گذارد که در نهایت سرعت و عملکرد کلی ماشین را کاهش می دهد.

علائم رسیدن زمان تعویض فیلتر هوا خودرو

از آنجایی که در بیشتر مواقع تشخیص زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا ممکن است کمی دشوار باشد، به همین خاطر با شناخت علائمی که به دنبال کثیف شدن فیلتر هوا بروز می کند، می توانید این کار را به سرعت انجام دهید که برخی نشانه ها شامل موارد زیر هستند.

کاهش راندمان خودرو با کثیف شدن فیلتر هوا

امکان دارد در زمان های خاصی متوجه شوید که خودروی شما با فشار دادن پدال گاز شتاب مناسبی نمی گیرد که این مسئله به عنوان یکی از علائم مسدود شدن مسیر فیلتر هوا در نظر گرفته می شود.

بالا رفتن میزان مصرف سوخت خودرو

با وجود آلاینده های مختلف روی فیلتر، جریان هوا مسدود می شود و بازده سوخت پایین می آید که چنین وضعیتی با افزایش مصرف سوخت همراه است و مشکلاتی را به وجود می آورد.

بر همین اساس باید برای تعیین زمان تعویض فیلتر هوا، به طور مرتب این مورد را بررسی کنید و با دیدن هر گونه نشانه ای از بالارفتن میزان مصرف سوخت نسبت به عوض کردن فیلتر، اقدامات لازم را انجام دهید.

 

بروز مشکل در استارت زدن خودرو

آیا ماشین شما به درستی استارت نمی زند؟ پس احتمالا زمان آن رسیده که فیلتر هوا را از نظر تمیز بودن بررسی کنید. در صورت گرفتگی مسیر هوا، شمع های خودرو آلوده می شوند و به خوبی جرقه نمی زنند که باعث استارت نزدن ماشین می شود.

البته این مورد گاهی با شنیدن صداهای ناهنجار از موتور نیز قابل تشخیص است که حتی امکان دارد خودرو تکان بخورد که می توان گفت چنین مسئله ای نشان دهنده رسیدن به زمان تعویض فیلتر هوا خواهد بود.

روشن شدن چراغ چک موتور

برای اینکه فرایند احتراق در محفظه موتور به درستی انجام شود، وجود اکسیژن اهمیت دارد که در صورت نبود هوای مورد نیاز برای انجام این عملیات، مقدار کربن زیادی درون موتور جمع می شود.

در چنین مواقعی با روشن شدن چراغ چک ماشین متوجه می شوید که مشکلی در این بخش به وجود آمده است و باید به سراغ بررسی فیلتر هوا بروید تا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

خروج دود سیاه رنگ از اگزوز ماشین

برای شناخت نشانه های مربوط به زمان تعویض فیلتر هوا، باید به خروج دود از اگزور نیز توجه کنید که در واقع به دلیل عدم ورود جریان هوای کافی به داخل موتور و به دنبال آن احتراق ناقص سوخت، چنین حالتی ایجاد می شود.

چند وقت یک بار باید فیلتر هوا را تعویض کرد؟

هرچند توجه به علائم مربوط به زمان مناسب برای تعویض فیلتر هوا به شما نشان می دهد که این قطعه عملکرد خود را از دست داده، اما بهترین کار این است که تا قبل از ایجاد چنین مشکلاتی به صورت دوره ای فیلتر را بررسی کنید.

بر همین اساس معمولا به دارندگان خودرو توصیه می شود که با توجه به کیلومتر شمار ماشین و با طی کردن مسافتی بین 5 تا 10 هزار کیلومتر، بررسی های لازم را برای تشخیص زمان تعویض فیلتر هوا انجام دهند.

البته این کار را می توان براساس نظر کارشناسان به صورت سالانه نیز انجام داد، بهترین راه برای تایید کثیف بودن یا تمیزی فیلتر هوا این است که به صورت چشمی این قطعه را بازدید کنید.

معمولا فیلترهایی که روی خودرو قرار می گیرد به رنگ زرد یا سفید هستند تا درصورت آغشته شدن به آلاینده های محیطی، کاربران راحت تر بتوانند این مورد را تشخیص دهند. بر همین اساس هرچه میزان آلودگی بیشتر باشد، فیلتر هوا نیز تغییر رنگ می دهد.

عواملی که روی تعیین زمان مناسب تعویض فیلتر هوا تاثیر دارد

معیارهای مختلفی را می توان برای شناخت زمان مناسب تعویض فیلتر هوا در نظر گرفت که به طور کلی باعث کاهش یا افزایش طول دوره زمانی مورد نیاز برای انجام این کار می شوند.

اگر خودرویی بیشتر اوقات در مسیر خاکی تردد می کند، این احتمال وجود دارد که فیلترهای هوای تعبیه شده روی آن در مقایسه با ماشین هایی که معمولا مسیر آسفالت را طی می کنند، در مدت زمان سریع تری نیاز به تعویض داشته باشند.

البته باید گفت که میزان آلودگی محیط هم تاثیر زیادی روی تعیین زمان تعویض فیلتر هوا دارد، به طوری که خودروهای موجود در شهرهای بزرگ که بیشتر مواقع سال آلوده هستند، نسبت به ماشین هایی که در هوای پاک تردد می کنند، زودتر نیاز به تعویض این قطعه دارند.

دیگر عاملی که در تعیین این مسئله دخیل است، مدل اتومبیل خواهد بود که معمولا شرکت های سازنده زمان خاصی را برای تعویض فیلترهای هوا ارائه می دهند. در ضمن کیفیت این قطعه نیز تاثیر زیادی در تعیین زمان تعویض دارد.

در صورتی که از فیلترهای باکیفیت استفاده کنید، عمل فیلتراسیون با عملکرد بهتری انجام می شود و دوام بیشتری دارد، درحالی که قطعه نامرغوب را باید خیلی سریع تر از زمان معمول عوض کنید.

تعویض به موقع فیلتر هوا چه مزایایی دارد؟

باید بدانید که تعویض به موقع فیلتر هوای خودرو مزایای زیادی را برای شما به دنبال دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش بازدهی سوخت:

برای مصرف هر لیتر سوخت باید 10 هزار لیتر هوای تمیز به موتور برسد که این کار بر عهده فیلتر است و درصورتی که این قطعه عملکرد مناسبی داشته باشد، باعث افزایش راندمان مصرف سوخت می شود.

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای:

عملکرد نامناسب فیلتر همراه با افزایش مصرف سوخت، منجر به بالابردن انتشار گازهای گلخانه ای می شود، به همین دلیل تشخیص زمان تعویض فیلتر هوا از بروز این مشکل جلوگیری می کند.

افزایش طول عمر موتور:

سیستم موتور از مهم ترین بخش های خودرو به شمار می رود که درصورت بروز هرگونه آسیب هزینه های زیادی را برای تعمیر و تعویض نیاز دارد، با این حال شما با تعویض به موقع فیلتر هوا می توانید طول عمر این سیستم را افزایش دهید.

جمع بندی

زمان تعویض فیلتر هوا بر اساس عوامل مختلفی مانند میزان آلودگی محیط، محل تردد و نوع خودرو تعیین می شود که معمولا با طی کردن هر 5 تا 10 هزار کیلومتر مسافت یا بعد از گذشت 12 ماه باید این کار را انجام دهید.

تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از یک قطعه باکیفیت می تواند مزایای مختلفی را برای شما به دنبال داشته باشد که شامل افزایش راندمان سوخت، بالابردن طول عمر موتور و کاهش انتشار گازهای گلخانه است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *