دسته‌بندی نشده

دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو با توجه به اینکه اخطاری بسیار کلی‌ است و اغلب رانندگان نمی دانند باید کدام مشکل را در خودرو رفع کنند، برای دارندگان خودرو وضعیتی نگران کننده است.

برخی دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

در این مقاله با علل روشن شدن چراغ چک خودرو آشنا می شوید.

چراغ چک خودرو

سنسور یا حسگر اکسیژن

رایج ترین دلیل روشن شدن چراغ چک خودرو، سنسور یا حسگر اکسیژن است. مشکل سنسور یا حسگر اکسیژن معمولاً به سادگی رفع می‌شود. با خرابی سنسور اکسیژن، کامپیوتر مرکزی خودرو ( ECU ) اطلاعات صحیحی دریافت نمی کند و در نتیجه، سوخت خودرو حتی تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

ایراد در کاتالیزور

این مشکل اغلب در خودروهای قدیمی و فرسوده بوجود می آید. برای جلوگیری از خرابی کاتالیزور، وضعیت سنسور اکسیژن را بررسی و شمع ها و روغن موتور را به موقع تعویض کنید. درصورت خرابی کاتالیزور، مسافت طی شده با سوخت مصرفی تناسب ندارد و هرچه پدال گاز را فشار دهید، سرعت اتومبیل افزایش نمی یابد.

سنسور یا حسگر هوا

سنسور یا حسگر هوا با بررسی مقدار هوای ورودی به موتور، اطلاعات لازم را به کامپیوتر مرکزی خودرو ارسال می کند تا میزان پاشش انژکتورها مشخص شود، این سنسور در هوای آلوده سریع تر خراب می شود و یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است.

شمع ها

مشکل در شمع ها و کابل های ارتباطی قطعات الکتریکی ( وایرها ) منجر به عدم تولید جریان الکتریکی می شود و ممکن است باتری، کوئل و دیگر قطعات الکتریکی را نیز خراب کند.

کوئل

وظیفه کوئل، تامین الکتریسیته لازم برای جرقه زدن شمع ها است. با خراب شدن کوئل ممکن است شمع ها نیز دچار مشکل شوند.

باتری

روشن شدن چراغ دینام در بسیاری از خودروها نشان دهنده وجود مشکل در باتری است.

سیستم چرخش گاز اگزوز (ERG)

مشکل در سیستم چرخش گاز اگزوز نیز یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است که معمولاً با تعویض شیر ERG برطرف می شود.

ترموستات

مشکل ترموستات با تعویض آن برطرف می شود. البته مایع خنک کننده داخل ترموستات نیز باید به موقع تعویض شود.

انژکتور سوخت

مشکل انژکتور اغلب در اثر رانندگی طولانی با مقدار سوخت کم یا عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین ایجاد می شود.

نشتی خلاء

هر اتومبیل دارای چند سیستم خلأ با وظایف مختلف است. درصورتیکه خودرو هنگام کارکردن، درجا می زند یا دور موتور بالا می ماند، ممکن است مشکل از نشتی خلأ در سیستم خلاء باشد.

دزدگیر

درصورتیکه دزدگیر به خوبی نصب نشود یا تنظیمات آن درست نباشد، چراغ چک خودرو روشن می شود.

خرابی سنسور دمای آب

چراغ چک خودرو ممکن است به دلیل خرابی سنسور دمای آب روشن شود. سنسور دمای آب در خودرو برای اندازه‌گیری دمای آب موجود در موتور استفاده می‌شود. اگر سنسور دمای آب خراب شود، ممکن است اطلاعات نادرست به سیستم تزریق سوخت و سیستم کنترل موتور ارسال شود و در نتیجه چراغ چک خودرو روشن شود. در این حالت، توصیه می‌شود بررسی و تعمیر سنسور دمای آب توسط یک تکنسین مجرب انجام شود تا عملکرد صحیح سیستم تزریق سوخت و کنترل موتور بهبود یابد و چراغ چک خودرو خاموش شود.

خطرات بی‌توجهی به چراغ چک خودرو

بی‌توجهی به چراغ چک خودرو می‌تواند خطرات جدی را به همراه داشته باشد. این چراغ هشداری به شما اعلام می‌کند که در سیستم‌های الکترونیکی یا مکانیکی خودرو خطا یا خرابی اتفاق افتاده است. بی‌توجهی به این خطای نشانگر می‌تواند به طور مستقیم تأثیر نامطلوبی بر کارکرد و ایمنی خودرو داشته باشد. به علاوه، اگر خطای نشانگر چک خودرو نادیده گرفته شود و مشکل موجود حل نشود، ممکن است باعث بزرگتر شدن خرابی و صدمات جدی تری در خودرو گردد. بنابراین، باید هرگونه خطا یا خرابی را جدی بگیرید و اقدامات لازم برای برطرف کردن آنها را انجام دهید. همچنین، توصیه می‌شود همواره خودرو را به متخصصان خودرو مراجعه داده و مشکلات فنی را به موقع رفع کنید تا ایمنی و عملکرد بهینه خودرو حفظ گردد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *