دسته‌بندی نشده

راه های افزایش عمر و تقویت باتری خودرو

تقویت باتری خودرو

راه های افزایش عمر و تقویت باتری خودرو

​​باتری خودرو به طور میانگین بین سه تا هفت سال عمر می کند. البته عواملی مانند شرایط آب و هوایی و نحوه استفاده از اتومبیل می تواند بر طول عمر باتری آن تاثیر بگذارد. در این مقاله با روش های افزایش عمر و تقویت باتری خودرو آشنا می شویم.

تقویت باتری خودرو

1- ولتاژ باتری را به صورت منظم بررسی کنید

بررسی منظم ولتاژ باتری، آزمایشی پیشگیرانه برای اطلاع از سالم بودن باتری است که می تواند توسط مکانیک یا توسط راننده خودرو به کمک یک دستگاه ولت متر انجام شود. ولتاژ باتری کاملاً شارژ شده، معمولاً بین 12.4 تا 12.8 ولت است که درصورتیکه مقدار ولتاژ خارج از این محدوده باشد، برای اطمینان از سالم بودن باتری به مکانیک مراجعه کنید.

2- اتومبیل را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید

اتومبیل بهترین عملکرد خود را در صورت استفاده منظم دارد. بنابراین درصورتیکه به صورت منظم از خودرو استفاده نمی کنید، حداقل یک بار در هفته آن را برای چند دقیقه روشن کنید تا موتور گرم شود.

3- باتری را به صورت منظم تمیز کنید

وجود آلودگی یا رطوبت روی باتری باعث نشتی در بدنه آن و ایجاد اتصال کوتاه می شود. آلودگی های روی سطح باتری به راحتی قابل پاک شدن هستند، این کار را با اسفنج و پارچه خشک انجام دهید تا مانع از تجمع آلودگی ها شود.

تجمع آلودگی ها روی سطح باتری به تدریج منجر به فرسوده شدن پایانه ها و گیره های سربی و قطع جریان الکتریسیته آن می شود. بنابراین، پاک کردن آلودگی ها یا رسوبات روی باتری بسیار مهم است.

4- هنگام خاموش بودن موتور خودرو از لوازم الکترونیکی آن استفاده نکنید

هنگام خاموش بودن موتور اتومبیل از روشن نگه داشتن لوازم الکترونیکی آن مانند چراغ های جلو یا عقب، چراغ های داخلی پرهیز کنید. با خاموش شدن موتور، دینام خودرو نیز خاموش می شود و در این وضعیت، روشن نگه داشتن لوازم الکترونیکی موجب تخلیه شدن باتری می شود.

همچنین، هنگامی که خودرو را خاموش و ترک می کنید، آن را قفل کنید، زیرا ممکن است سیستم کامپیوتری اتومبیل بدون قفل شدن آن، همچنان کار کند و باتری را تخلیه کند.

5- سرویس های دوره ای منظم انجام دهید

به طور کلی، با انجام سرویس های دوره ای منظم همواره از عملکرد صحیح اتومبیل و سالم بودن قطعات آن ( از جمله باتری و دینام ) مطمئن شوید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *