جلوبندی و تعلیق, دسته‌بندی نشده

سیبک و وظیفه آن در خودرو

سیبک

سیبک خودرو از قطعاتی است که در بخش های مختلفی از سیستم جلوبندی نصب می شود و در کنترل اتومبیل و فرمان پذیری آن نقش مهمی دارد، این قطعه در سیستم فرمان و سیستم تعلیق خودرو استفاده می شوند و جزو لوازم یدکی خودرو محسوب می شود که نقش اساسی در حرکت اتومبیل دارد. سیبک ها انواع مختلفی دارند و وظیفه مشترک آنها فراهم کردن امکان حرکت دورانی و چرخشی اتومبیل است.

سیبک

سیبک ها قطعات کروی و فلزی هستند که  اهمیت بسیاری در فرمان پذیری و عملکرد سیستم تعلیق اتومبیل دارند و نیروی وارد شده به فرمان را به چرخ ها و سیستم تعلیق انتقال می دهند، گاهی اوقات به یک بازو متصل می شوند و همواره داخل یک محفظه فولادی قرار دارند که اطراف آن با لاستیک پوشانده شده است و این سبک طراحی باعث می شود قطعاتی که به آنها متصل می شوند، بتوانند حرکت دورانی داشته باشند و به طور همزمان به طرفین و بالا و پایین حرکت کنند.

وطایف سیبک

مهم ترین وظایف سیبک ها عبارتند از :

  • کنترل و هدایت اتومبیل
  • جلوگیری از ایجاد ضربات و ارتعاشات در هنگام حرکت
  • جلوگیری از وارد شدن ضربات به کابین خودرو
  • امکان ایجاد چرخش چند محور به شکل مجزا
  • حرکت روان چرخ ها

سیبک از یک سمت به چرخ و از سمت دیگر به طبق متصل می شوند تا بتوانند خیلی سریع نیروی مورد نظر را از فرمان به چرخ ها انتقال دهند. عملکرد این قطعه در هنگام عبور از سطوح ناهموار و مسیرهای پرشیب و دست انداز از اهمیت بسیاری برخوردار است و درصورتیکه نتواند وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهد، امکان عدم تعادل و کنترل اتومبیل وجود دارد.

شکل و ظاهر سیبک ها در اغلب خودروها تفاوت چندانی ندارد و با توجه به اینکه اصطکاک فراوان و فشارهای کششی و ضربات زیادی را تحمل می کنند، به همین دلیل از فلزها یا فولادهای مقاوم در طرحی و ساخت آنها استفاده می شود تا بتوانند استحکام و مقاومت بالایی در مقابل نیروهای وارده داشته باشند.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *