دسته‌بندی نشده

پمپ بنزین و نشانه های خرابی آن

پمپ بنزین

پمپ بنزین یا پمپ سوخت در باک خودرو قرار دارد و وظیفه آن فرستادن بنزین یا سوخت از باک به موتور است. در واقع، سوخت مسیر بین باک و موتور را به کمک پمپ طی می کند که درصورت سالم بودن، خودرو نرم و روان کار می کند.

پمپ سوخت از سوخت یا بنزین درون باک برای خنک و روان ماندن استفاده می کند، این قطعه معمولاً درون باک یا مخزن سوخت قرار دارد و دلیل قرار گرفتن آن درون باک، تماس مستقیم آن با بنزین، خنک شدن در اثر این تماس و کاهش صدای فعالیت آن است. البته پمپ بنزین همیشه درون مخزن سوخت قرار نمی گیرد و برخی از انواع این قطعه روی بلوک سیلندر یا در مسیر بنزین نصب می شوند.

پمپ سوخت، سوخت اتومبیل را با فشاری به اندازه 4 تا 6 بار به موتور می رساند و درصورتیکه سوخت فشار لازم را نداشته باشد عمل تزریق سوخت به درون سیلندرها و در نتیجه، فرآیند احتراق به خوبی صورت نمی گیرد.

پمپ بنزین اتومبیل های بنزین‌ سوز قطعه‌ ای یکپارچه و واحد است که سه وظیفه را یکجا انجام می دهد :‌

1) ایجاد فشار در جریان سوخت

2) فیلتر کردن سوخت

3) ارسال سوخت

پمپ بنزین

نشانه های خرابی پمپ بنزین

هر یک از موارد زیر می تواند نشانه ای برای خرابی پمپ بنزین باشد :

ایجاد صداهای بلند از باک بنزین
مشکل در روشن شدن خودرو
کم شدن شتاب و قدرت خودرو و افزایش مصرف بنزین
روشن نشدن خودرو
ریپ زدن خودرو در هنگام رانندگی با سرعت ثابت
افزایش شتاب ناگهانی اتومبیل

یکی از مهم ترین دلایل خراب شدن پمپ سوخت، رانندگی با مقدار سوخت کم است که باعث داغ شدن یا سریع کثیف یا آلوده شدن فیلتر آن می شود. البته فیلتر پمپ سوخت ممکن است در اثر کارکرد آن یا به دلیل رسوب ناخالصی سوخت موجود در کف باک کثیف شود که در هر دو وضعیت، این فیلتر خراب می شود و هر چه سریع تر باید تعویض شود.

لازم به ذکر است که عدم تعویض فیلتر پمپ سوخت نیز خرابی آن را به همراه دارد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *