سیستم ترمز

علت بو دادن لنت ترمز چیست؟

شایع ترین علت بو دادن لنت ترمز، ترمز مکرر است. اما نصب نادرست لنت، عملکرد نادرست کولیس ها و درگیر بودن ترمز دستی نیز می تواند منجر به این اتفاق شود. در این مطلب به طور مفصل علل بود دادن لنت ترمز و راهکارهای پیشگیری از آن را بررسی می کنیم.

علت بو دادن لنت ترمز

همانگونه که پبش تر ذکر شد، اصلی ترین دلیل بو دادن لنت خودرو، ترمزگیری پی در پی است. اما علاوه بر این مورد بو دادن لنت ها می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد که تعدادی از آن ها را در این بخش بررسی می کنیم.

درگیر بودن ترمز دستی حین رانندگی

یکی از دلایلی که باعث می شود لنت های ترمز بو بدهند این است که ترمز دستی به طور کامل پایین نرفته باشد. این می تواند منجر به درگیری بیش از حد ترمزها و در نتیجه عملکرد ضعیف خودرو شود. زمانی که به این ترتیب رانندگی می کنید، لنت ها ممکن است آسیب ببینند و منجر به ایجاد بوی بدی از آنها شود.

این نشان می دهد که لنت ها آسیب دیده اند. برای جلوگیری از این علت بو دادن لنت ترمز سعی کنید، همیشه پیش از حرکت اطمینان حصال کنید که ترمز دستی را به طور کامل پایین آورده‌اید. عدم رعایت این موضوع باعث از بین رفتن لنت های خودرو می شود.

کولیس‌ها

کولیس‌ها جزء حیاتی سیستم ترمز دیسکی هستند. هنگامی که پدال ترمز را فشار می دهید، کولیس‌ ها وظیفه فشار دادن لنت ها به دیسک را بر عهده دارند. در شرایط خاص، کولیس ممکن است عملکرد نادرست داشته و باعث شود لنت ها حتی پس از رها کردن پدال ترمز با دیسک درگیر بمانند. در نتیجه ممکن است پس از طی مسافت کوتاهی متوجه دود و بوی نامطبوع شدید شوید. برای جلوگیری از این اتفاق باید خودرو را به صورت دوره ای و منظم برای چکاپ ببرید.

ترمز مکرر شایع ترین علت بو دادن لنت ترمز

تماس بیش از حد بین لنت ترمز و دیسک ها می تواند منجر به انتشار بوی بد شود. این می تواند به دلیل عملکرد نادرست کولیس‌ها یا بالا بودن نا خواسته ترمز دستی رخ دهد. با این حال، شایع ترین دلیل این مشکل ترمزهای مکرر است. لنت و دیسک ترمز از قطعات مصرفی خودرو هستند و فشار بیش از حد بر روی آنها می تواند مضر باشد.

با هر بار ترمزگیری، لنت ها گرم می شوند و در نهایت به نقطه ای می رسند که مواد آنها شروع به سوختن می کنند و در نتیجه بوی نامطبوعی ایجاد می شود. علاوه بر این، ترمزهای مکرر می تواند چسبندگی لنت ها به دیسک ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نصب نادرست لنت ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز

نصب نادرست لنت یا تاب برداشتن دیسک ترمز نیز می تواند علت بو دادن لنت ترمز باشد. فرض کنید قطعات یدکی جدیدی را برای از بین بردن بوی بد خریداری کرده و آنها را نصب کرده اید. در این صورت، انتظار دارید که بو از بین برود. با این حال، اگر لنت ها شل یا کج نصب شوند، بازهم بوی لنت ها لند خواهد شد. اطمینان از نصب صحیح لنت های ترمز بسیار مهم است. این موضوع روی عملکرد ترمزها تاثیر زیادی می گذارد و می تواند منجر به حادثه و به خطر افتادن جان شما شود.

همچنین اگر عمر دیسک های ترمز شما رو به پایان است و فشار زیادی به آن وارد کرده‌اید، به احتمال زیادی تغییر شکل داده و تاب برداشته است. این موضوع نیز می تواند علت بو دادن لنت ترمز باشد. در صورتی که هنگام فشار دادن پدال ترمز بوی لاستیک سوخته احساس می کنید و یا یک دیسک ترمز هنگام ترمزگیری صدای نامعارف و گوش خراشی می دهد، احتمالا دیسک شما تاب برداشته و باید آن را تعویض کنید.

نیروی ترمز بیش از حد

اعمال نیروی بیش از حد به پدال ترمز می تواند باعث سایش سریع لنت و تولید گرمای بیشتر شود که منجر به بو دادن لنت ترمز می گردد. عادات رانندگی تهاجمی مانند ترمز شدید باعث بروز این مشکل می شود. برای جلوگیری از سایش زودرس و گرمای بیش از حد احتمالی، رانندگی درست و متعارف و اجتناب از ترمزهای شدید و غیرضروری بسیار مهم است.

 

لنت های با کیفیت پایین

کیفیت لنت های ترمز می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد و انتشار بو آنها تأثیر بگذارد. لنت های با کیفیت پایین ممکن است توانایی اتلاف حرارت مناسب را نداشته باشند که می تواند منجر به تجمع بیش از حد گرما و بوی شدید شود. برای اطمینان از عملکرد بهینه ترمز و به حداقل رساندن مشکلات مربوط به بوی لنت ها، توصیه می شود، لنت ترمز با کیفیت بالا از تولید کنندگان معتبر خریداری نمایید.

در نتیجه، عوامل متعددی می توانند در بو دادن لنت ترمز نقش داشته باشند. برای اطمینان از عملکرد خوب و ایمنی مطلوب، رسیدگی سریع به این مسائل ضروری است. تعمیر و نگهداری منظم، نصب صحیح لنت ترمز و اجتناب از فشار بیش از حد و ترمزهای تهاجمی مکرر می تواند به کاهش بوی لنت ترمز کمک کند.

به نقل از nubrakes.com

تجمع گرد و غبار ترمز

با گذشت زمان، گرد و غبار از لنت ترمز می تواند روی اجزای ترمز جمع شود. در حالی که این امر تا حدی طبیعی است، مقادیر بیش از حد آن می تواند باعث بوی بد هنگام ترمز شود. تعمیر و نگهداری منظم می تواند به جلوگیری از بروز این مشکل کمک کند.

وقتی لنت ترمز ماشین بو می دهد چه باید کرد؟

اگر در حین رانندگی با بوی لنت ترمز مواجه شدید، رعایت یک نکات ضروری است. در این بخش کارهایی که باید بعد از اینکه هنگام رانندگی متوجه بوی لنت ترمز شدید، انجام دهید را مرور می کنیم.

آرام بمانید و خونسردی خود را حفظ کنید

در چنین شرایطی حفظ آرامش و خونسردی بسیار مهم است. هراس و از دست دادن خونسردی می تواند منجر به از دست دادن کنترل خودرو شود و خطر تصادف را افزایش دهد. تمرکز داشته باشید و به صورت تدریجی سرعت خود را کاهش دهید.

ماشین را کنار خیابان یا جاده متوقف کنید

ماشین خود را به سمت راست جاده برانید و مکانی امن برای توقف پیدا کنید. این به جلوگیری از خطرات احتمالی کمک می کند و به شما امکان می دهد موقعیت را به طور موثرتری ارزیابی کنید.

اجازه دهید تا سیستم ترمز خنک شود

هنگامی که با خیال راحت خودرو را متوقف کردید، به سیستم ترمز کمی زمان دهید تا خنک شود. این کار به بازگرداندن لنت ها و دیسک های ترمز به دمای معمولی خود کمک می کند. توصیه می شود برای اطمینان از خنک شدن مناسب چند دقیقه صبر کنید.

به دنبال تعمیرکار حرفه ای باشید

پس از خنک شدن لنت ها و دیسک های ترمز، بسیار مهم است که خودروی خود را به یک تعمیرگاه مطمئن ببرید. از رانندگی با سرعت بالا خودداری کنید زیرا این امر می تواند به سیستم ترمز آسیب بیشتری وارد کند و کارایی آن را کاهش دهد. بهتر است یک چکاپ کامل داشته باشید. متخصص می تواند با بررسی خودرو و سیستم ترمز، علت بو دادن لنت ترمز را پیدا کند و آن را برطرف نماید.

به طور خلاصه، هنگامی که در حین رانندگی متوجه بویی از لنت ترمز می شوید، مهم است که آرام بمانید، با آرامش حرکت کنید و خودرو را کنار خیابان متوقف نماید، اجازه دهید سیستم ترمز خنک شود و سپس به دنبال تعمیرکار حرفه ای باشید. سعی کنید از ادامه حرکت با بوی لنت ترمز خودداری نمایید. سهل انگاری و بی توجهی به این موضوع می تواند حادثه آفرین شود و جان شما را به خطر بیندازد.

پیشگیری از انتشار بو لنت ترمز

برای پیشگیری از انتشار بوی لنت ترمز سیستم ترمز خودروی خود را به طور منظم بازرسی کنید. اطمینان حاصل نمایید که لنت ترمز، کولیس‌ها و دیسک ها در شرایط خوبی قرار دارند. لنت های ترمز فرسوده را به سرعت تعویض کنید. سعی کنید تا حد امکان از ترمزهای ناگهانی و تهاجمی خودداری نمایید. به تدریج ترمز کنید و فاصله ایمن را با سایر وسایل نقلیه حفظ نمایید. این به کاهش تجمع گرمای بیش از حد روی لنت ترمز و کمتر ساییده شدن آن کمک می کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم شما کاربران را با علت بو دادن لنت ترمز آشنا کنیم. به عنوان مطلب نهایی توصیه می‌ شود از ترمز دستی با احتیاط استفاده نمایید و مطمئن شوید که پیش از حرکت کاملاً آزاد شده است. همچنین درگیر نگه داشتن ترمز دستی در حین رانندگی می تواند منجر به درگیر شدن بیش از حد لنت ترمز و متعاقب آن بوی بد شود. هنگام تعویض لنت ترمز، از نصب صحیح آنها اطمینان حاصل کنید. لنت های شل یا کج می تواند منجر به مشکلات اصطکاک و بوی لنت ترمز شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *